• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Anket
VİCTOR HUGO'NUN SEFİLLER ROMANINI OKUDUNUZ MU? DID U EVER READ BOOK OF LES MISERABLES BY VICTOR HUGO
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

PROJEMİZ NEDİR?

YAZARIM ÇÜNKÜ BEN DE ‘YAZAR’IM
PROJESİ TANITIM YAZISI

Bu proje, bize göre Fransız ve Dünya Edebiyatı’nın tartışmasız bir numarası olan Victor HUGO’nun ölümsüz eseri Sefiller’in devamını yazma projesidir. Daha çok ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik olan bu projede hedefimiz öğrencilerin yaratıcı yazma alanındaki becerilerini kuvvetlendirerek, Sefiller özelinde iyi ile kötünün savaşını, herkesin doğuştan iyi ya da doğuştan kötü olamayacağını, zamanla insanların olumlu yönde değişebileceğini anlatmaktır. Tıpkı Jean Valjean gibi.

Öğrencilerimiz romanın yaşlarına uygun sayfa sayısı ile yazılmış Sefiller’i okuyup, kendi aralarında romanın karakterlerini tartışacak.1998 Yapımı Sefiller filmini ve 2016 yapımı müzikalini izleyecekler. Öğrenciler bütün karakterleri analiz ettikten sonra kendilerine şu soruyu soracaklar: ‘Ben bugün yaşayan Victor HUGO olsaydım, romanı kaldığı yerden nasıl devam ettirirdim?’

Her öğrencinin yazmış olduğu devam yazılarını bir kitapta toplayıp, Türkçe, İngilizce ve Fransızca olarak kitap haline getireceğiz. Ve herkesin birer yazar adayı olabileceğini kanıtlamaya çalışacağız. Özellikle Fransızca konuşulan Avrupa Birliği ülkelerindeki öğrencilere de aynı projeyi uygulatıp onların da aynı bizim öğrencilerimiz gibi yazmalarını sağladığımızda, onların eserlerini de kitap haline getirip Türkçe, İngilizce ve Fransızca olarak bastırıp her iki medeniyetin Victor HUGO’ya bakış açısını değerlendirmiş olacağız.


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret9995
Hava Durumu
Saat